Kouzla s bordurami

Návod na lepení bordurinspirace-bordura

Toužíte-li po originálním interiéru, jsou dekorativní bordury ideálním prostředkem k jeho vytvoření. Nejenže představují klasické pásky určené pro ukončení vytapetovaných stěn a ozdobnému zakončení zdí, ale s dostatkem fantazie s nimi můžete změnit proporce velkých místností, rozčlenit plochy stěn, zvýraznit jednotlivé přechody, architektonické detaily, zakrýt případné nerovnosti ve výmalbě, vytvořit přechod mezi jednotlivými tapetovými vzory. Díky svislému nalepení bordury může místnost získat na výšce, naopak při vodorovném nalepení se vysoké stropy opticky sníží (např. 20-30cm pod stropem).

 

      Bordury se vyrábějí v nejrůznějších vzorech. Od klasických motivů určených do obývacích pokojů, síní, hal, přes kuchyňské motivy, dezény vhodné do koupelen, jež lze kombinovat s nálepkami na kachličky a koupelnovými doplňky či textilem, až po dětské vzory (oblíbené pohádkové postavy, zvířátka), s nimiž vytvoříte vašim ratolesti hotový dětský ráj. Časté bývá lepení bordurek okolo dětských postýlek.

 

Rozměry bordur

Bordury se dodávají v pásech 5 či 10 m dlouhých. Šířky se pohybují od pěti centimetrů až do šíře pruhu tapety, tedy padesáti centimetrů. Řada bordur se vyrábí se stejným či podobným motivem v různých šířkách, lze je tedy vhodně nakombinovat a dosáhnout tak zajímavého efektu.

 

bordura-konvice


Lepení bordur

Lepení bordur se obecně liší podle druhu bordury a podkladové plochy, na niž mají dekorativní pásky přijít. Některé bordury se nanáší pomocí lepidla, jiné jsou samolepící. Vždy je dobré pracovat ve dvou osobách, jelikož se jedná o dlouhé pásy, které musí někdo přidržet a ruce navíc rozhodně oceníte. Pro snažší práci lze na stěnu načrtnout vodorovnou čáru, aby se nestalo, že borduru nalepítě nakřivo.

 


Papírové bordury a tapety

Tvoří-li podkladovou vrstvu papírová tapeta s hladkým a savých povrchem, lze ji snadno bordurou přelepit. Proto podkladovou tapetu není třeba odřezávat.

 


Vliesové bordury a tapety

Při lepení vliesových tapet se nejdříve označí poloha bordury. Je-li na tapetě neutrální vzor, může být horní pruh tapety nalepen i příčně. Dále se tapeta položí na čáru a u stropu ořízne. K okraji pruhu se nalepí bordura na doraz a nakonec se přiloží tapeta ke spodnímu okraji bordury.

 


inspirace_bordura_2

Samolepící bordury

Samolepící bordury se na rozdíl od papírových a vliesových dají lepit na obkladačky, nábytek, rovněž je lze použít k proměně drobných dekorací. Díky omyvatelnému povrchu jsou použitelné i v koupelnách a kuchyních. Drží na rovném a hladkém povrchu zbaveném prachu a mastnoty.