Jak odstranit staré tapety?

Odstranění vliesových tapet

Kvalitní vliesové tapety lze stáhnout zcela, beze zbytku. Pomalu se sloupává bez vlhčení nebo škrabání a na stěně nezůstává žádná složka tapety. Zeď je okamžitě připravená k dalšímu tapetování nebo malování. Pouze nehtem či špičkou nože odchlípnete horní růžek a opatrným tahem dolů strhnete celý pás.

odlepeni_tapetyOdstranění vinylových tapet

U vinylových tapet, které jsou  na papírovém základě, se odstraňuje pouze horní vrstva, jež je z umělé hmoty. Zadní vrstva z papíru často může sloužit jako makulatura (základová tapeta), a proto se zůstává na stěně.

Aby mohla papírová vrstva sloužit jako makulatura, je nutné ověřit její spolehlivost, a to pomocí zkoušky tvorby bublin navlhčením a kontrolou rovnosti pomocí delší vodováhy nebo tyčky. Vytvoří-li se na navlhčené vrstvě bubliny, není tapeta spolehlivá. Vrstvu z papíru lze využít jako makulaturu pouze tehdy, neskrývají-li se pod ní žádné nerovnosti.


Odstranění papírové tapety

Papírové tapety lze odstranit pouze za mokra. Doporučujeme všechen nábytek odnést nebo zakrýt a hlavně v místnosti vypněte elektrický proud. Přichystejte si horkou vodu, v níž jste si rozředili speciální přípravek, takzvaný odstraňovač tapet.  Směs nanášejte pomocí štětce nebo rozprašovače odshora dolů, aby se případná stékající voda vsákla do tapet a netekla na podlahu. Je nejlepší namočit tapety v celé místnosti, celý proces se tak urychlí. Po zhruba 15 minutách, kdy se tapety dostatečně nasáknou, se můžete pustit do sundávání.

Pokud se tapeta trhá, tedy nejde stáhnout v celém páse, znovu ji navlhčete. Když ani několikáté namočení nepomůže, budete ji muset strhat pomocí škrabky na tapety a pomůže i válec s ostny. A strhané tapety je nejlepší nechávat na zemi přímo u stěn. Vsáknou totiž vodu stékající ze stěn, a zabrání tak poškození podlahy.


Odstranění samolepících tapet

Samolepící tapety či fólie se odstraňují za sucha. Postup si usnadníte, když tapetu nahřejete fénem. Zbytky lepidla pak odstraníte čističem na bázi alkoholu nebo lehkým benzinem. 


Jaký nástroj použít?metylan-odstranovac-tapet

Tapety můžete snadno odstranit za pomoci odstraňovače tapet Metylan.

Stačí navlhčit povrch tapety odstraňovačem, a to s použitím klasického malířského štětce. Metylan pronikne skrz papírovou vrstvu a rozpustí vrstvu lepidla, která ji drží.

U vícevrstvé tapety se odstraňují jednotlivé vrstvy postupně, každá se musí navlhčit zvlášť a odstranit ze zdi tahem shora dolů.

 

U vinylových tapet či tapet, jež mají vodotěsný povrch, je nutné nejprve perforovat – vytvořit do tapety dírky či trhlinky škrabkou, drátěným kartáčkem, hvězdicovým válečkem na strhávání tapet („papírový tygr“) či „ježkovitým válečkem“.

valec-s-ostny