Lepení fototapet

Jak na lepení fototapet - návod na lepení fototapety

Pokud přemýšlíte, jak dodat vašemu interiéru moderní vzhled a proměnit jej v originální místo s výrazným ústředním prvkem, kde budete moci relaxovat, jsou fototapety tím pravým, co hledáte. Navíc se jednoduše lepí, popřípadě strhávají, rozhodnete-li se je vyměnit za nové.

 

Příprava podkladu

Než začnete s lepením fototapet, rozložte si jednotlivé díly na zem a zkontrolujte, zdali nejsou poškozené a jednotlivé kusy na sebe navazují. Rovněž zbavte stěnu všech nerovností, odstraňte staré tapety, malby a nátěry. Vše zvládnete s pomůckami pro tapetování. Připravte suchý, hladký, rovný a čistý povrch. Je-li příliš savý, opatřete ho penetrací.

 

Začněte od středu

Při měření stěny si tužkou označte místa, jež Vám pomůžou pro dodržení pravého úhlu. Na stěně veďte vodorovnou čáru ve stejné vzdálenosti od stropu a podlahy. Docílíte tak umístění fototapety přesně ve středu. Jelikož většina stěn není pravoúhlých, je vhodné začít s lepením od středu stěny směrem ke krajům. Dopředu si pomocí olovnice vyznačte svislou linii.

 

 

Jak na lepení papírových fototapet
lepeni_papirovych_fototapet_navod_

Pro přípravu a použití lepidla doporučujeme dodržovat rad výrobce. Lepidlo vždy nanášejte rovnoměrně po celém povrchu celého dílu a čtyři minuty počkejte, než se provlhčí. Poté jej přiložte na vyznačenou část stěny a vyhlaďte tapetovacím kartáčem či válečkem. Zbytky lepidla můžete odstranit pomocí mořské houby. Drobných bublin se bát nemusíte, jelikož zmizí po zaschnutí. Při přenosu fototapety ke stěně díly nepřekládejte, aby nedošlo k jejich spojení.

Není-li lepidlo součástí fototapety, doporučujeme použít Metylan Special.


Jak na lepení vliesových fototapet
lepeni_vliesovych_fototapet

Na rozdíl od lepení papírových fototapet se lepidlo nanáší přímo na stěnu. Díl fototapety následně přiložíte na určené místo a uhladíte svrchu dolů či od středu ke krajům za pomoci tapetovacího kartáče nebo válečku. Zbytky lepidla můžete odstranit pomocí mořské houby. Bílé okraje ořežte pomocí tapetovacího pravítka až po dokonalém zaschnutí, cca 24 hodinách. Jsou ponechány z důvodu snadného ořezu u nerovných stropů či podlah.

Lepení snadno zvládnete s lepidlem Metylan Direct.